INDEX вітає перших стипендіаток і стипендіатів у Львові

Втішені вітати першу групу стипендіаток і стипендіатів об’єднаної програми INDEX та IWM (Інститут гуманітарних наук у Відні), які розпочнуть свою роботу у Львові вже цієї осені. 

Програма залучає дослідниць і дослідників, мисткинь і митців, журналісток і журналістів з України та з-за кордону, які працюватимуть над своїми індивідуальними проєктами у спільному просторі INDEX, сприяючи налагодженню нових зв’язків і взаємодії з громадськістю через спеціально розроблену програму заходів.

Через надання стипендій INDEX, підтримує документаторок і документаторів, які залишаються в Україні, документують війну Росії проти України, культивують розвиток думки та дії всередині країни у часи невизначеності. Крім того, INDEX залучає міжнародних науковиць і науковців, журналісток і журналістів, чиї роботи будуть збагачені завдяки глибшому ознайомленню з українським контекстом та доступу до наукових джерел.

Стипендіатки та стипендіати INDEX-IWM осіннього семестру 2024:

Йогана Котішова, докторка філософії
1 вересня – 30 вересня 2024
Проєкт: “Журналісти проти безкарності: епістемологічні практики та виклики для медіапрофесіоналів, які розслідують воєнні злочини”

Йогана Котішова — медіадослідниця, викладачка та письменниця. Йогана народилася  в Чехії, наразі проживає в Брюсселі. Її дослідницькі та викладацькі інтереси охоплюють: висвітлення та документування конфліктів і криз, емоційну залученість медійників та їхнє психологічне благополуччя, транснаціональну медіаспівпрацю, олігархізацію медіа та культурну журналістику. Її проєкт в INDEX має на меті зрозуміти, як журналісти, які розслідують воєнні злочини, діють водночас у вимірі публічної думки та права, та які виклики та запитання у них виникають у процесі роботи. 

Артем Харченко, доктор філософії
4 вересня 2024 – 4 грудня 2024
Проєкт: “Діти в сиротинцях радянської України у 1920-1930-х роках”

Артем Харченко — доцент кафедри мистецької освіти та гуманітарних дисциплін Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревського, де працює над монографією “Єврейська громада в просторі імперського міста, 1859-1923”. З 2019 по 2023 рік викладав історію Голокосту в межах партнерської програми Claims Conference університету. Є співзасновником ГО “Центр досліджень міжетнічних відносин у Східній Європі”. В INDEX Артем працюватиме над новим проєктом про агентність дітей-сиріт у радянській Україні.

Богдан Бунчак
4 вересня – 4 грудня 2024
Проєкт: “Хто тут, хто там?”

Богдан Бунчак — український митець і ветеран російсько-української війни. Богдан навчався на кафедрі образотворчого мистецтва Київського університету імені Бориса Грінченка та в Київській Академії Медіа Мистецтв. Брав участь у боях у складі Збройних сил України, звільнений зі служби після поранення. Наразі Богдан є куратором програми “Вільно”, що сприяє адаптації та реінтеграції ветеранів, а також студентом Київської Православної Богословської Академії. Під час стипендійного семестру в INDEX Бунчак досліджуватиме те, чим зараз є “цивільне життя” для українців із бойовим досвідом. Окрім своєї мистецької практики, Бунчак допомагатиме INDEX у налагодженні партнерства з програмою “Вільно”.

Крістіна Гук, докторка філософії
4 вересня – 4 листопада
Проєкт: Геноцид, пам’ять, ідентичність: наративи Голодомору під час повномасштабної війни Росії проти України

Крістіна Гук — антропологиня та науковиця, яка спеціалізується на дослідженні геноцидів і масових злочинів, української ідентичності та українсько-російських відносин – у минулому та в сучасності. Її дослідження контекстуалізує вплив пам’яті про Голодомор 1932-1933 років на сучасну Україну, включаючи досвід війни Росії проти України (2014 – до сьогодні). Спираючись на багаторічну етнографічну польову роботу,  зокрема інтерв'ювання у 33 локаціях в Україні, дослідження архівних матеріалів, Гук пише книгу, яка досліджує події Голодомору з антропологічного погляду та його центральне значення у питаннях національної пам’яті, ідентичності та солідарності.

Наталі Нугайред
4 вересня 2024 – 4 грудня 2024 
Проєкт: Сторітелінг та поділяння досвідів війни  

Наталі Нугайред — французька журналістка, колишня головна редакторка Le Monde та членкиня редакційної ради The Guardian з 2015 по 2020 рік. Нугайред отримала журналістську премію Альбера Лондра за висвітлення російської агресії проти Ічкерії. Наталі входить до ради Центру Прімо Леві в Парижі, неурядової організації, яка допомагає біженцям, які стали жертвами тортур і політичного насильства. Вона також є членкинею Форуму історії Фонду Кербера та Ради Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR). Наразі Нугайред займається наставництвом громадських ініціатив і медіапроєктів у регіоні Східного партнерства. Її проєкт як стипендіатки в INDEX та резидентки Центру міської історії* буде есеєм для книжкової серії Історії війни.

*Центр міської історії пропонує програми резиденцій та запрошує дослідників і студентів на стажування для формування і продовження спілкування між різними дисциплінами, географіями та етапами. Програма резиденцій Центру розроблена для сприяння, просування і підтримки досліджень і рефлексій про міську історію та міські досвіди у східній і центральній Європі.

аріель розé
4 жовтня – 4 грудня 2024
Проєкт: Що таке мова?

аріель розé — поети, есеїсти та ілюстратори, родом з Польщі, резиденти Норвегії, зараз мешкають у Берліні. Вони є авторами та ілюстраторами книг “morze nocą jest mięśniem serca” (“море вночі — це м'яз серця”, PIW, 2022) та “Północ. Przypowieści” (“Північ: Притчі”, Znak, 2019). Їхні твори публікувалися у провідних європейських виданнях: Revue Esprit, BLA, Czas Literatury, Gazeta Wyborcza, Mellom, Ny Tid, Pismo, Samtiden, Vinduet та Zeszyty Literackie. 

У проєкті для INDEX аріель розé досліджуватимуть глибинну картину мовного питання в Україні та деякі ідеї щодо його вирішення,  які пропонують українські поети. Вони пишуть у форматі есеїв, у яких поєднують описи зі своїх подорожей з алюзіями на світових поетів, мислителів і письменників, які писали на тему мовного питання.

Кароліна Ускакович
4 листопада – 4 грудня
Проєкт: “Білі скелі Вінниці”

Кароліна Ускакович — українська дизайнерка, художниця та фотографка. Вона є співзасновницею Uzvar Collective та арт-директоркою журналу Anthroposphere: The Oxford Climate Review. Вона також є художницею-резиденткою дослідницької групи Digital Ecologies та однією з засновниць Української Мережі Довкіллєвої Гуманітаристики. В INDEX Кароліна досліджуватиме культурні прояви токсичного фосфогіпсового відвалу на території збанкрутованого Вінницького хімічного заводу. Як стипендіатка INDEX, вона глибше зануриться в тему, розвиваючи її в текст та/або фільм, що досліджуватиме біорізноманіття постіндустріальних міських екосистем.

Слідкуйте за INDEX у соціальних мережах, де ми публікуватимемо інформацію про майбутні стипендійні програми.