Під час документування та архівування наслідків війни Росії проти України виникає чимало дискусійних питань на перетині дослідницької, наукової, юридичної, візійної, особистісної площин. Аби об’єднати для діалогу, обміну досвідом і співпраці ініціативи та особистостостей, які ведуть хроніку війни Росії проти України, у 2024 році ми продовжили започаткований минулоріч симпозіум "Найбільш документована війна".
Спільно з Центром міської історії у Львові та Інститутом гуманітарних наук у Відні INDEX вдалося об’єднати на симпозіумі десятки людей із різних країн світу: академіків, журналістів, активістів, істориків, юристів, митців. У фокусі симпозіуму цьогоріч – етика та практика міжнародної співпраці.
Теми, які обговорювали учасники та учасниці під час дискусійних панелей:
Яку епістемологічну цінність мають емоції в документації війни Росії проти України? Як наше географічне, національне, гендерне та культурне позиціонування впливають на продукування знання про війну?
Яка роль реальних і уявних кордонів та ліній розмежування у документуванні війни? Наскільки наші тіла визначають наші можливості для руху – всередині і назовні країни? Як наші позиції впливають на наші щоденні практики фіксації й інтерпретації?
Що означає кидати виклик домінуючим рамкам розподілу ресурсів під час документування? Які ролі можуть відігравати як інституційні, так і індивідуальні актори в теперішньому часі та в довготерміновій перспективі?
Що ми маємо розуміти про технологію, щоби архіви найбільш документованої війни були доступними, вживаними та сталими? Де зберігатимуться зібрані дані? Хто та за якими стандартами їх впорядковуватиме?
Документування війни відбувається на перетині багатьох правових полів. Якою є загальна правова рамка? Чи потрібно захищати персональні дані та авторські права? Як перетворювати зібрані матеріали у реальні докази?
Як прийняття рішень у міжнародному полі співпраці відображає несправедливість у творенні та поширенні знань? Приймаючи рішення в умовах радикальної несправедливості та страждань, як ми можемо сприяти змінам та солідарності через наші форми співпраці?
У третій день симпозіуму експерти й експертки провели тренінги для спільноти. В основі навчать постали питання багатоцільового використання візуальної документації, етичного й законного документування й обміну даними, викликів інтерв’ювання свідків окупації, правил зйомки достовірної та релевантної документації, викликів та підходів у пошуках фінансування.
Важливою подією симпозіуму стала презентація книжкової серії “Історії війни” під редакцією Наталі Отріщенко. Вона задумана як колективна і довготривала рефлексія про те, як фіксується, зберігається, передається і осмислюється досвід війни.
Ми вдячні всім, хто долучилися до симпозіуму. Найближчим часом опублікуємо більше інформації з підсумками симпозіуму “Найбільш документована війна”.
Партнери симпозіуму:
Центр урядування та культури в Європі Університету Ст. Галлена / Center for Governance and Culture in Europe.HSG
Архів війни / Ukraine war archive
СERCEC / EHESS, Париж
LivArch / Інститут Гердера
Віртуальний український інститут перспективних досліджень / Virtual Ukraine Institute for Advanced Study
Українська Правова Консультативна Група / Ukrainian Legal Advisory Group
Jam Factory Art Center
Суспільне Культура