7 вересня 2024 у Львові відбулося офіційне відкриття Інституту документування і взаємодії — “INDEX майбутнього”. Історик Тімоті Снайдер і поет, військовослужбовець Збройних сил України Сергій Жадан виступили зі сцени події. Їхню розмову модерувала журналістка, віцепрезидентка Українського ПЕН Мирослава Барчук.
Офіційне відкриття INDEX об’єднало понад 200 інтелектуалок й інтелектуалів, громадських діячок і діячів, журналісток і журналістів, людей культури. Інституцію-засновницю INDEX — Інститут гуманітарних наук у Відні (IWM) — представляли: ректор Міша Ґленні, виконавча директорка Катаріна Хазевенд, директорка програми “Ukraine in European Dialogue” Марія Шинкаренко і координаторка українських програм Анастасія Ковач.
Створення INDEX стало можливим завдяки праці та візії двох постійних членів колегії Інституту гуманітарних наук у Відні: докторки Кетрін Янгер і професора Тімоті Снайдера. Під час відкриття INDEX Тімоті Снайдер прочитав коротку лекцію українською про традиції мислення та історії документації — від Голодомору до Голокосту та ГУЛАГу, — які визначають місію Інституту документування і взаємодії.
Як зазначив Тімоті Снайдер, майбутньому потрібна історія — але історія твориться тут і тепер. Без праці, без документування, без активного залучення, цієї історії для майбутнього не буде. Саме задля документування фактів і творення історії працюють INDEX і багато партнерів інституції.
Письменник, інтелектуал, військовослужбовець 13-ї бригади Національної гвардії України “Хартія” Сергій Жадан репрезентує українську культуру спротиву. Під час розмови з Тімоті Снайдером, Сергій Жадан, відповідаючи на запитання Мирослави Барчук щодо розчарування українців в ідеї справедливості, зазначив: “Справедливість не є даністю. Якщо говорити метафорично, справедливість можна порівняти з питанням електрики в Україні під час війни. Для того, щоб вона була, багато людей мають щось робити (ремонтувати лінії, налагоджувати комунікації). Так і справедливість — це результат певних рішень, зусиль і дій”.
Програму вечора Сергій Жадан завершив читанням оповідань із його щойно виданих “Арабесок” — книги, яка документує досвіди війни.
“Ми не випадково назвали цю подію “INDEX майбутнього”, — зазначила у вступному слові програмна директорка INDEX Саша Довжик. — Інтелектуальний обмін уможливлює документування війни Росії проти України та створення сталого архіву, який слугуватиме вказівником, орієнтиром і застереженням для майбутніх поколінь не тільки в Україні, а й у світі”.
Команда INDEX висловлює подяку за неоціненну підтримку під час процесів створення інституції нашим партнерам, зокрема Львівській міській раді, Центру міської історії (Львів), Українському ПЕНу, родині письменниці та стипендіатки програми “Documenting Ukraine” Вікторії Амеліної. Медіапартнером події виступило “Радіо Хартія”. Особлива подяка за можливість діяти та свідчити в умовах повномасштабного російського вторгнення — Збройним силам України.