Життя після травматичної ампутації кінцівок: між індивідуальним досвідом та трансформацією системи надання протезної допомоги

Запрошуємо на лекцію докторки Юлії Шукан "Життя після травматичної ампутації кінцівок: між індивідуальним досвідом та трансформацією системи надання протезної допомоги".

30 квітня о 18:30
Конференц-зала Центру міської історії (Богомольця, 6, Львів)
Подія відбудеться англійською з синхронним перекладом на українську

У цій лекції Юлія Шукан зосередиться на темі життя після травматичної ампутації кінцівок, ґрунтуючись на даних на перетині мікроаналізу біографій тяжкопоранених військових і макрорівневого дослідження структурних реконфігурацій в Україні з 2022 року у сферах медичної допомоги, протезування, реабілітації та інклюзії. Лекторка сфокусується на досвідах отримання медичної допомоги, протезування та соціально-професійної реінтеграції, а також на індивідуальних виборах щодо технологій протезування та реабілітації. Зокрема, йтиметься про різні форми допомоги та солідарності: від держави, місцевої влади, державних і приватних центрів протезування, благодійних організацій, волонтерів у госпіталях, сімей, і асоціацій, що спеціалізуються на реабілітації після травм, отриманих внаслідок війни.

Крім того, Юлія Шукан проаналізує стратегії, які використовують військовослужбов(и)ці, що пережили травматичну ампутацію кінцівок, які дозволяють орієнтуватися у трьох взаємопов'язаних моделях (медичної) допомоги: радянській біомедичній моделі, неоліберальній моделі та моделі громадянської солідарності. Йтиметься також про агентність військових. Попри свою ситуативну або постійну вразливість, вони самоорганізовуються для спільного блага, діють як медіатор(к)и досвіду, критикують спеціалізовані системи надання допомоги та сприяють їхній еволюції.

Частина розмови буде присвячена методологічним і теоретичним викликам, зокрема, етиці інтерв'ювання людей, які зазнали травми та проходять реабілітацію, труднощам фіксації інтимного досвіду через інтерв'ю, евристичній цінності етнографії тощо.

Докторка Юлія Шукан — соціологиня, професорка Школи вищих студій соціальних наук (EHESS) у Парижі. Нещодавно завершила роботу над книжковим проєктом, який ґрунтується на її етнографічному дослідженні 2014-22 років про участь українських жінок у волонтерській допомозі пораненим військовими у Харківському військовому госпіталі (публікація очікується у червні 2025). Наразі працює над проєктом, який досліджує вплив війни Росії проти України на тіло.

У квітні Юлія Шукан приєднається до спільної стипендійної програми INDEX і Центру міської історії.

Подія співорганізована Центром міської історії та  INDEX у межах публічної програми Центру міської історії з документування досвіду насильства та воєнних дій "Джерело як вибір".

Під час зустрічей програми дослідники та дослідниці діляться роботою з різними джерелами про війну і масове насильство впродовж XX-XXI століть. Вибір щодо творення і збереження джерел може бути одним з інструментів втілення цього насильства або ж навпаки — протистояння йому. А наш вибір говорити про ці події через призму тих чи інших джерел, творити поле, в якому складне минуле житиме у теперішньому і майбутньому.